Východ stretne západ v Bratislave

Autor: Ing. Andrej Ondrejmiška | 26.1.2013 o 13:46 | (upravené 26.1.2013 o 14:56) Karma článku: 3,81 | Prečítané:  414x

Pre vôbec prvýkrát Concours Mondial de Bruxelles CMB, jediná z popredných vinárskych súťaží na svete, prichádza do krajiny za bývalú "železnú oponu". Od 10-12 mája sa očakáva v hlavnom meste Slovenska v Bratislave viac než 8.000 vzoriek vína a 320 členov poroty z celého sveta. Tento krok je súčasťou stratégie CMB. Chce integrovať výrobcu vína z krajín strednej a juhovýchodnej Európy v tejto vysoko hodnotenej súťaži vín tým, že im dáva možnosť porovnať svoje vína s najlepšími na svete.

 

Najväčšia časť vzoriek zaslaných na CMB sú vína z Francúzska, Talianska, Španielska a Portugalska, ale aj z dôležitých zámorských krajín, ako Južná Afrika, Chile, Argentíny a Austrálie. S takmer 8,500 vzoriek, vrátane destilátov dosiahlo nový rekord účasti na Concours Mondial de Bruxelles v Guimaraes / Portugalsku 2012. Riaditeľ CMB Thomas Costenoble povedal, že po oddelení liehovín na súťaži, ktorá sa bude konať v Taiwane v tomto roku, by sa počet vzoriek mal o niečo znížiť v porovnaní s rokom 2012. Každopádne by mala dosiahnuť počet 8.000 vzoriek. Registrácia vína pre túto súťaž 2013 bude končiť 8. marca.

V minulosti pochádzalo z východoeurópskych krajín menej ako päť percent z prezentovaných vín na Concours Mondial. V roku 2012 však došlo k 30% nárastu účasti - a vysoký počet medailí získali výrobcovia práve z krajín, ako je Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko, Grécko alebo Turecko.

"Tieto dobré výsledky potvrdili to, že existuje vysoký potenciál pre akostné vína s prívlastkami v strednej a juhovýchodnej Európy, ktoré sa už nemusia schovávať za slávne mená zo západu" vyhlásil Thomas Brandl, veľvyslanec CMB pre východnú Európu.

Vďaka medzinárodným vinárskym žurnalistom a PR profesionálom so sídlom v Nemeckom Stuttgarte, sa v priebehu posledných rokov neustále zlepšuje kvalita vína zo strednej a juhovýchodnej Európy. Vyhrať medailu na vysoko odporúčanej súťaži ako je CMB sa dostane víno na svetovú mapu a tak zvýši tlak na úsilie domáceho a medzinárodného marketingu. Budúci plán je priviesť CMB rovnako aj do iných východoeurópskych vinárskych krajín.


S rastúcimi číslami prihlásených vzoriek na súťaž z týchto krajín narastá stále viac a viac aj počet degustátorov z týchto destinácií. Concours Mondial sa stala platformou globálnej výmeny vín medzi odborníkmi z 50 krajín na všetkých kontinentoch.

Dve tretiny degustátorov vína sú novinári, ktorý predstavujú veľkú šancu pre Slovensko.

Ponúkajú, aby sa Slovensko zapísalo vďaka hostiteľskej krajine CMB do svetovej mapy vína a vinárskej turistiky. Preto práve Slovenská agentúra pre cestovný ruch figuruje ako hlavný partner pre organizátorov Concours Mondial de Bruxelles a je podporovaný niekoľkými partnermi zo slovenského vinárskeho sektore, medzi ktoré patrí aj o.z. Víno zo Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?